Mátraderecske Heves megyében, a Mátra lábánál fekszik, távol a nagyvárosok zajától. Budapesttől 120 km-re, Egertől 35 km-re. Az alig 2000 lakosú palóc település egy kincs, amely az itt élő emberek lelkében, akaratában, összefogásáb
an rejlik, és természetesen a természet adta gazdag kincsvilágban. Fekvése szemet gyönyörködtető, a palócföld gyöngyszeme.
A Mátra felejthetetlen látványt nyújt az ide látogató számára. A Bükk közelsége pedig tiszta levegőt, valamint kitűnő klímát biztosít. A település ásványi anyagokban gazdag természetes vizekkel rendelkezik. Ilyen a csevice és a kéntartalmú „büdösvíz”. De nemcsak a táj szépsége, a levegő tisztasága és az itt élő emberek vendégszeretete vonzza ide a látogatókat.
Mátraderecske az „érbetegek Mekkája”. Itt található falunk természeti kincse, a gyógyító Mofetta; mely Magyarország egyedülálló Széndioxid Gyógygázfürdője; valamint Mátraderecske egészségturizmusának alapja. A vulkáni utóműködés révén létrejövő gázfeláramlás gyógyító jellege jelentősen hozzájárul az ország érbetegeinek és egyes reumatológiai kóresetek színvonalas ellátásához, rehabilitációjához. Kimagasló eredményeket érünk el a magas vérnyomással ill. érszűkületi problémákkal küzdő betegeink gyógyításában.
2012. augusztus 1-jétől a társadalombiztosítás támogatja az úgynevezett mofetta-, vagyis a szén-dioxidos szárazfürdő-kezelést, amely Magyarország egyetlen gyógygázfürdőjében, Mátraderecskén érhető el.
Az erről szóló kormánydöntés új fejezetet nyithat, mind a Magyarországon nyilvántartott mintegy egymillió érbeteg, mind pedig a település életében. A jövőben 85 százalékos társadalombiztosítási támogatással vehető igénybe a mofettakezelés, vagyis "felírható receptre" – mondta Horváth László, a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője csütörtökön.
A mellékhatások nélkül gyógyító gáz elsősorban a magas vérnyomással, illetve az érszűkületi problémákkal küzdő betegeknek nyújt segítséget. A kormánymegbízott úgy véli, hogy...
Olyan pályázati ötleteket vártak, amelyek a helyi adottságokra, főként a tiszta levegőre alapoznak.
A Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében 250 millió forintos támogatásból fejlesztheti tovább és teheti európai hírűvé gyógyturizmusát a mátraházai Mátrai Állami Gyógyintézet (MÁGY). A svájciak olyan pályázati ötleteket vártak az intézménytől, amelyek a helyi adottságokra, főként a tiszta levegőre alapoznak. A Gyógyító Régiók nevet viselő programban a MAGY-nak két év alatt kell felépítenie saját márkanevét Mindettől a Mátra gyógyturizmusának fellendülését várják.
Hirdetés
Az egészség- és gyógyturizmus fejlődése jót tehet a helyi munkaerőpiacnak, és a cégeknek is több lehetőségük lesz az idegenforgalmi és az egészségügyi szektorban. Svájc eddig már több mint 130 millió svájci frankkal, vagyis mintegy 25,5 milliárd forinttal támogatta Magyarországot. A közép-európai ország hozzájárulásának célja az új és régi uniós országok közötti fejlettségi eltérés csökkentése.
A környezetvédelem- és infrastruktúra-fejlesztésen kívül egyebek között a humánerőforrás- és a társadalomfejlesztést is támogatták a svájciak az ötéves Svájci Hozzájárulás elnevezésű programban. Az alapszabály szerint a támogatási összeg 40 százalékát az észak-alföldi és az észak-magyarországi régiókban kell elkölteni.
2011-12-21 08:08
Forrás: Heves Megyei Hírlap Mofetta - receptre
Mikor lesz receptre mofetta?
Előre láthatóan 2012 elejétől mofettakezelést is rendelhetnek az orvosok a betegeiknek. Horváth László a pétervásárai választókerület országgyűlési képviselője Mikor lesz receptre mofetta? címmel tett fel kérdést a parlamentben a nemzeti erőforrás miniszternek. Az első Széchenyi-terv támogatásával, közel 400 millió forintos beruházással 2001 és 2003 során gyógyászati központ épült Mátraderecskén. Ám sajnos a mofettakezelés mind a mai napig nem részesül társadalombiztosítási támogatásban, annak ellenére, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltató azt több alkalommal is kezdeményezte. Most, a szaktárca államtitkára, Halász János azt mondta: előreláthatóan 2012 elejétől felírhatja az orvos a szárazfürdőt. Forrás:EgerTv Vigyázat: hamisítják a gyógyító gázokat
A Gazdasági Versenyhivatal bejelentésre már vizsgálja, hogy jogosan használják-e a mofetta elnevezést a gázzal történő gyógyításra szakosodott vállalkozók. A szén-dioxid és radon gáz keveréke hazánkban csak Mátraderecskén van jelen a természetben, ám három